Hranjiva tvar je vaskularni vlaknasti sloj koji štiti oko i neophodan je za prehranu i izmjenu plinova. Sastoji se od tri dijela: šarenice, cilijarnog tijela i žilnice. Ako se neki dio uvee upali, to stanje nazivamo uveitisom.
Postoje tri vrste uveitisa, od kojih svaki zahvaća različite dijelove uvee.
Vrste uveitisa Prednji uveitis (upala maternice) - najčešći oblik uveitisa (predstavlja 40 do 70% slučajeva), zahvaća šarenicu i okolna tkiva, cilijarno tijelo. Prednji uveitis se ponekad naziva iritis (upala šarenice) jer je šarenica dio uvee, koja obično postaje upaljena.
Umjereni uveitis - drugi oblik uveitisa, koji zahvaća područja odmah iza cilijarnog tijela (pars plana) i također prednji rub mrežnice. Ovo je najrjeđi tip uveitisa.
Stražnji uveitis - rijedak oblik bolesti koji zahvaća stražnji dio oka, arterije i može zahvatiti mrežnicu i/ili optički živac. Ovaj oblik je mnogo teže liječiti i često je povezan s postupnim pogoršanjem vida.
Što uzrokuje uveitis? U većini slučajeva, temeljni uzroci uveitisa nisu očiti. To je bolest koja prati širok spektar bolesti i sindroma, a može se pojaviti i kao posljedica prirodnog odgovora na infekciju.
U otprilike polovici slučajeva prednjeg uveitisa nije pronađena povezanost s drugim bolestima. Ovi slučajevi mogu nastati zbog ozljeda oka.
Simptomi uveitisa Uveitis se može pojaviti iznenada s crvenilom i boli, ili može imati polagani početak s blagom boli i crvenilom, ali s postupnim početkom zamagljenog vida. Simptomi uveitisa mogu uključivati:
Liječenje uveitisa Tijek odmah liječenog uveitisa obično ima dobre rezultate. Uobičajeni tretmani za uveitis uključuju:
Sustavna ili oralna primjena steroida, drugih imunosupresivnih lijekova ili antimetabolita. Doza potrebna za prodiranje i liječenje uveitisa često je povezana s nuspojavama u cijelom tijelu (uključujući Cushingov sindrom, oštećenje bubrega, jetre i koštane srži).