Strabizam se javlja kada se oči oboljele osobe ne mogu usredotočiti na isto mjesto u isto vrijeme i kada se čini da su iskošene ili usmjerene u različitim smjerovima.
Obično je uzrok škiljenja slabljenje mišića na jednom ili oba oka. Slabo oko se okreće prema nosu i udalji se od objekta koji treba usredotočiti. Oko koje se okreće od predmeta uvijek može biti isto, ili u svakom slučaju može biti drugačije oko.
U ranim fazama, škiljenje može uzrokovati dezorijentaciju ili dvostruki vid jer oči nisu usklađene. Malo dijete koje pati od škiljenja podsvjesno odbacuje sliku pogrešno usredotočenog oka i može razviti zastoj u razvoju povezane živčane veze između oka i mozga. To može dovesti do trajnog preokreta drugog oka – fenomena poznatog kao ambliopija ili sindrom lijenog oka.
Škiljenje se najčešće javlja kod male djece. Ispravljanje žmirenja je lakše ako se uhvati u ranoj fazi. Djeca ne rastu uvijek iz žmirenja, pa se djeca s divergentnim vidom moraju po potrebi pregledati.
Što uzrokuje škiljenje? Postoji mnogo različitih uzroka škiljenja i čini se da nije uzrok nasljednosti. U nekim slučajevima može biti uzrokovano teškom neliječenom dalekovidnošću. Škiljenje može biti uzrokovano i ozbiljnom ozljedom glave koja bi mogla utjecati na dio mozga odgovoran za očne mišiće.
Simptomi oštrine Najočitiji znak škiljenja je stanje u kojem se čini da su oči usredotočene u različitim smjerovima. Međutim, postoje i drugi znakovi škiljenja koji se često mogu vidjeti kod djece, uključujući:
Liječenje oštrine Kako bi se poboljšao vid, oslabljeni mišići oka ili očiju moraju se prisiliti na rad. Neki se tretmani mogu koristiti sami ili u kombinaciji, ovisno o vrsti, ozbiljnosti i uzroku strabizma, uključujući sljedeće: