Makula je ispunjena čunjevima, živčanim stanicama odgovornim za percepciju svjetlosti. Kako se makula (žuta mrlja) počinje puniti tekućinom, sposobnost stanica da percipiraju svjetlost se smanjuje i dolazi do zamućenja vida, što može postati vrlo ozbiljno.
Dijabetički makularni edem pogađa do 30% osoba s dijabetesom tijekom 20 ili više godina, a ako se ne liječi, 20 do 30% tih osoba može doživjeti blago oštećenje vida.
Što uzrokuje dijabetički makularni edem? Dijabetički makularni edem (DME) rezultat je još jedne komplikacije dijabetesa nazvane dijabetička retinopatija, u kojoj su krvne žile u oku oštećene, što uzrokuje istjecanje očne tekućine.
Postoje dvije vrste dijabetičkog makularnog edema, koji se klasificiraju prema načinu na koji tekućina ulazi u makulu:
Fokalni DME je uzrokovan malim abnormalnostima u krvnim žilama poznatim kao mikroaneurizme.
Difuzni DME nastaje zbog proširenja kapilara retine, odnosno tankih žila koje se nalaze u stražnjem dijelu oka.
Ozbiljnost dijabetičkog makularnog edema ovisi o nekoliko čimbenika:
Simptomi dijabetičkog makularnog edema Tijekom vremena, pacijenti s dijabetesom su u opasnosti od razvoja DME. Ako bolujete od dijabetesa, trebali biste imati redovite očne preglede i gledati na primjer:
Liječenje dijabetičkog makularnog edema Za liječenje dijabetičkog makularnog edema obično se koriste dva kirurška zahvata, kako za održavanje vida, tako i za smanjenje budućeg gubitka vida: